1959 – 1963 metais žemės ūkio paskirties žemėse, siekiant apsaugoti Kauno hidroelektrinės vandens saugyklos krantus, daugiau kaip 30 km pakrančių, 150 – 300 pločio ruože įveista apie 600 ha želdinių. Želdant taikyti įvairiausi želdinių mišrinimo būdai ir sodinimo tankumai. Želdiniams mišrinti panaudota daugiau kaip 60 vietinių ir introdukuotų medžių ir krūmų rūšių. Projektuojant želdinius buvo siekiama, kad jie atliktų ne tik apsaugines funkcijas, bet tarnautų mokslo – mokymo tikslams. Keletas būdingesnių Vaišvydavos girininkijoje įveistų želdinių.
Grynos pušų eilės kaitaliotos mišriomis eilėmis su egle. Atstumai tarp eilių 1 m, eilėse tarp pušų – 1,2 m, tarp eglių – 0,8 m. Dėl per mažo atstumo tarp pušies ir eglės eilių (1 m) eglė intensyviai stelbiama pušies. Ji išsilaikė ir geriau augo tik nudžiūvusių pušų kaimynystėje. Siekiant optimalios 7E3P želdinių sudėties, turėtų būti sodinamos 3 eilės eglių ir 1 eilė pušų. Atstumai tarp eilių – 2,5 m, eilėse tarp eglių – 1,5, o tarp pušų – 0,8 m. Arba pušį ir eglę galima mišrinti eilėse: 2 – 3 eglės ir 1 pušis. Šiuo atveju atstumas tarp eilių 2,5 – 3 m, eilėse 1,0 – 0,8 m.
Pušų ir beržų želdiniai mišrinti ploteliais. Beržai intensyviai stelbia pušis. Derlingose augavietėse mišriuose pušų ir beržų želdiniuose pušys intensyviai stelbiamos beržų iš medyno palaipsniui iškrenta.
Todėl šis mišrinimo būdas neperspektyvus. Neperspektyvus jis ir dėl skirtingo minėtų rūšių kirtimo amžiaus. Mišrius beržų – pušų želdinius, siekiant pagerinti dirvožemius, tikslinga veisti tik pačiose nederlingiausiose (Nae, Na) augavietėse.
Ąžuolų ir liepų želdiniai mišrinti eilėmis. 1 eilė ąžuolų keičiama dviem eilėm liepų. Liepa labai gerai atlieka ąžuolo palydovines ir dirvožemio gerinimo funkcijas.
Liepos užtamsina ąžuolų stiebus, padeda ąžuolams geriau nusivalyti nuo šakų ir išauginti geros kokybės medieną. Liepų priemaiša mišriuose ąžuolų želdiniuose neturėtų viršyti daugiau kaip 30% medžių skaičiaus.
Kauno marių apsauginiai želdiniai dėl didelio skaičiaus čia pasodintų medžių ir krūmų rūšių, mišrinimo derinių ir tankumo variantų įvairovės, derinių pakartojimo skirtingose augavietėse yra vertingi ne tik kaip kraštovaizdžio elementas, bet ir kaip neįkainojamas mokslinio tyrimo objektas, vieta būsimų miško specialistų mokymui. Šiuose objektuose studentai susipažįsta su 3įvairios rūšinės sudėties ir mišrinimo želdinių augimo ypatumais bei atskirų medžių rūšių tarpusavio sąveika įvairaus mišrinimo deriniuose.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |