STIPENDIJOS MOKĖJIMO IR MATERIALINĖS PARAMOS SKYRIMO MOKINIUI TVARKOS APRAŠAS

Profesinio mokymo programų vykdymui naudojamasi tiek negalią turintiems asmenims pritaikytomis, tiek nepritaikytomis patalpomis ir mokymo baze. Esant reikalui, užsiėmimai gali būti organizuojami KMAIK Centriniuose rūmuose, kurie iš esmės yra pritaikyti judėjimo negalią turintiems asmenims. Siekiant užtikrinti lygias galimybes ir sudaryti tinkamas studijų sąlygas socialiai jautrioms grupėms bei studentams/moksleiviams su specialiaisiais poreikiais, Kolegija nuo 2012 m. yra Valstybinio studijų fondo (VSF) vykdomų ES fondų lėšomis finansuojamų projektų „Studijų prieinamumo užtikrinimas specialiųjų poreikių turintiems studentams“ (2012-2015 m.; nuoroda: http://www.esparama.lt/projektas?id=33286) bei „Studijų prieinamumo didinimas - studentams, turintiems negalią" (https://vsf.lrv.lt/lt/projektas-studiju-prieinamumo-didinimas-studentams-turintiems-negalia) partnerė, dalyvauja jų veikloje. Projektų vykdytojas (VSF) padeda kurti optimalias darbo vietas neįgalių asmenų studijoms ir mokymuisi, pritaikyti fizinę ir informacinę mokymosi aplinką, perkas specialią programinę ir techninę įrangą, specializuotus ergonominius baldus. Pagal projekto „Studijų prieinamumo didinimas“ priemones, pasinaudojant LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos suteikta finansine parama bei naudojant nuosavas Kolegijos lėšas, buvo įsigyta įranga, didinanti studijų prieinamumą bei gerinanti studijų sąlygas specialiųjų poreikių turintiems kolegijos studentams: mobilus kopiklis laiptais „LIFTKAR PT UNI 130“ (skirtas neįgaliojo vežimėlio transportavimui laiptais); mobili sulankstoma rampa, skirta neįgaliojo vežimėliu įveikti neaukštas kliūtis (bortelius, iki 3 laiptų pakopų ir pan.); Centriniuose rūmuose įrengtas vertikalus neįgaliųjų keltuvas (liftas). Įsigyta specializuotų kompiuterinių pelių „Traxsys Roller II“, įsigyta ir kompiuteriuose įdiegta teksto (ekrano) didinimo programinė įranga „SuperNova Magnifier“, keletas specialiųjų poreikių turintiems studentams pritaikytų stalų. Didelis dėmesys kasmet skiriamas švietimo pagalbos specialistų/darbuotojų kvalifikacijos kėlimui.

2020 metais nemažai investuota į Kolegijos Centrinių rūmų fizinės aplinkos pritaikymą judėjimo negalią turintiems asmenims (įrengta ir paženklinta automobilių stovėjimo aikštelė, padarytos nuovažos, užvažiavimas neįgaliojo vežimėliui iki laiptinės, įrengtas į I aukštą įgalinantis pasikelti neįgaliųjų liftas, neįgaliesiems pritaikytas tualetas), Kolegijos bendrabutyje įrengti du neįgaliesiems gyventi pritaikyti kambariai. Visgi didesnė dalis praktinių užsiėmimų vykdoma KMAIK II-uosiuose rūmuose, kurie nėra pritaikyti judėjimo negalią turintiems asmenims. Esant reikalui patekti į šias patalpas neįgaliojo vežimėliu naudojama mobili rampa, mobilus kopiklis; taip pat gali būti atgabenami specialiųjų poreikių turintiems studentams pritaikyti baldai ir kita turima įranga.

Siekiant didinti mokymosi prieinamumą, užtikrinti sąlygas kokybiškam mokymuisi, išlaikyti stabilų moksleivių skaičių, Profesinio mokymo (PM) skyriaus moksleiviams teikiama įvairiapusė akademinė, finansinė, socialinė, psichologinė, asmeninė parama. Moksleiviams teikiama parama pasižymi pastovumu ir nuoseklumu, atsižvelgiama į individualius poreikius. Moksleivius asmeniniais, teikiamos finansinės paramos, psichologinės pagalbos ir kt. klausimais konsultuoja Kolegijos administracijos darbuotojai, PM skyriaus vadovai, dalykų mokytojai. Konsultacijos teikiamos individualiai ir grupėms, kontaktiniais ir nuotoliniais būdais, elektroniniu paštu, telefonu, mokytojų priėmimo laiku arba asmeniškai susitarus ir paskyrus individualų laiką. Visų kolegijos administracijos ir pedagoginių darbuotojų kontaktai (el. pašto adresai, telefonai) viešai skelbiami KMAIK tinklapyje (https://www.kmaik.lt/profesinio-mokymo-skyrius-2), sudarytos visos sąlygos dėl konsultacijos kreiptis asmeniškai. Dalykinės konsultacijos teikiamos moksleiviams, turintiems mokymosi sunkumų, grįžusiems po vasaros atostogų, ilgalaikės ligos, ruošiantis įskaitoms, egzaminams ir kt.

Kolegijos administracijos ir PM skyriaus darbuotojai palaiko nuolatinį ryšį su klasių seniūnais: aptaria mokymosi proceso organizavimo, psichologinio klimato klasėse, pamokų lankomumo, moksleivių pažangumo ir kt. problemas, sprendžia iškilusius klausimus. Kolegija, pastebėjusi atsiradusį psichologinės pagalbos poreikį ir siekdama užtikrinti moksleivių psichologinę sveikatą, siūlo nemokamą psichologo pagalbą. Informacija apie psichologo konsultacijas teikiama Kolegijos tinklapio puslapyje https://www.kmaik.lt/psichologine-pagalba.

Visi Kolegijos moksleiviai turi galimybę gauti finansinę valstybės paramą: socialines stipendijas, tikslines išmokas neįgaliesiems bei asmenims iš socialiai remtinų šeimų. Socialiai pažeidžiamoms grupėms (našlaičiams, neįgaliesiems, moksleiviams iš daugiavaikių šeimų bei šeimų, kurių pajamos vienam asmeniui yra žemos) taikomos mokesčio už mokslą arba apgyvendinimą bendrabutyje lengvatos. Atsakingi Kolegijos darbuotojai kontroliuoja šį procesą, informuoja bei konsultuoja moksleivius išmokų bei lengvatų gavimo ir panaudojimo klausimais, vertina, kaip mokyklos informacinė ir fizinė aplinka yra pritaikyta prie moksleivių specialiųjų poreikių, ir ieško būdų jai gerinti. Kolegijos administracijos darbuotojai kasmet (po 1 asmenį) dalyvauja Valstybinio studijų fondo (VSF) organizuojamuose aukštųjų mokyklų darbuotojų mokymuose, susitikimuose, diskusijose studijų prieinamumo didinimo klausimais, kuriuose ugdo darbo su specialiųjų poreikių turinčiais asmenimis kompetencijas.

Socialiai pažeidžiamų grupių ir specialiųjų poreikių turintys moksleiviai gali kreiptis į KMAIK studentų reikalų administratorę, PM skyriaus vedėjos pavaduotoją Valdą Gudynaitę Franckevičienę (kontaktai: https://www.kmaik.lt/profesinio-mokymo-skyrius-2), su kuria mokslo metų pradžioje ir eigoje aptariami visi aktualūs klausimai, susiję su mokymosi proceso organizavimu, įvairiomis paramos formomis bei integracija į Kolegijos akademinės bendruomenės gyvenimą.

Apibendrinant galima teigti, kad Kolegijoje sudarytos tinkamos sąlygos studijuoti ir mokytis specialiųjų poreikių turintiems bei socialiai pažeidžiamoms grupėms priklausantiems asmenims, jiems teikiama visapusiška socialinė ir materialinė parama. Kolegijoje sukurta ir veikia efektyvi paramos studentams ir moksleiviams sistema, ugdanti visų Kolegijos narių bendruomeniškumą, komandinio darbo, kūrybiškumo, komunikavimo įgūdžius ir įgalinanti juos pasiekti maksimalią studijų/mokymosi pažangą. Studentams ir moksleiviams operatyviai teikiama veiksminga parama pagal individualius poreikius ir konsultacijos, o betarpiškas Kolegijos administracijos, akademinių padalinių darbuotojų ir studentų/moksleivių bendravimas užtikrina vidinės komunikacijos kokybę, leidžia operatyviai išsiaiškinti kylančias problemas ir jas efektyviai spręsti. Pasitenkinimą suteikta pagalba demonstruoja šilta ir betarpiška atmosfera Kolegijos bendruomenėje, geri studentų, PM skyriaus moksleivių ir absolventų atsiliepimai apie studijas, pateikti apklausų metu.